Rokitnik liść mikronizowany

Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) to krzew z rodziny oliwnikowatych o wąskich, srebrzysto-zielonych listkach. Rodzi drobne, jasnopomarańczowe owoce, które są w smaku cierpkie i kwaśne.

Napar z liści rokitnika posiada wielorakie korzyści zdrowotne, w tym działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i ściągające. Zalecany jest w przypadku kłopotów gastrycznych, zatrucia pokarmowego, wrzodów oraz jako wsparcie przy objawach zapalenia stawów, zarówno poprzez spożycie w formie herbaty, jak i zastosowanie zewnętrzne w postaci okładów.

Dodatkowo, napar z liści rokitnika korzystnie wpływa na stan gardła podczas stanów zapalnych, wspiera regenerację wątroby i pozytywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, zmniejszając ryzyko chorób serca i poprawiając gospodarkę cholesterolową.

Regularne spożywanie naparu reguluje poziom cukru we krwi, hamuje powstawanie uszkodzeń oksydacyjnych i działa ochronnie przed promieniowaniem. Liście rokitnika wykazują także działanie immunomodulujące, adaptogenne i antystresowe, wzmacniając odporność organizmu.

Co więcej, napar z liści rokitnika wykazuje również działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, co potwierdzają badania laboratoryjne. Stosowany zewnętrznie poprawia stan skóry i włosów, przyczyniając się do łagodzenia trądziku oraz procesu gojenia się skóry.

Badania naukowe sugerują, że rokitnik może być skutecznym naturalnym środkiem wspomagającym leczenie chorób sercowo-naczyniowych, dolegliwości skórnych, wątroby i żołądka. Dodatkowo, istnieje potencjał terapeutyczny tych związków w leczeniu nowotworów oraz ochrony przed promieniowaniem, co stymuluje dalsze badania naukowe.