Zdrowe jelita z błonnikiem?

Jedzenie błonnika ma wiele korzyści dla zdrowia:

  • Ochrona przed chorobami serca – według University of Maryland Medical Center, spożycie rozpuszczalnego błonnika pokazało, że chroni przed chorobami serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu.
  • Zdrowie przewodu pokarmowego – spożywanie błonnika sprzyja regularnym wypróżnieniom i zapobiega zaparciom. Może również zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia jelita grubego i hemoroidów. Istnieją również mieszane dowody na to, że spożywanie błonnika może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka jelita grubego.
  • Cukrzyca – osoby cierpiące na cukrzycę, które spożywają dużo błonnika, zazwyczaj potrzebują mniej insuliny niż te, których spożycie błonnika jest niskie. Błonnik może pomóc spowolnić wchłanianie cukru, pomagając w zapobieganiu skokom po posiłkach.
  • Masa ciała – spożycie dużej ilości błonnika może znacząco przyczynić się do kontroli masy ciała. Błonnik wytwarza uczucie pełności bez dodawania kalorii (włókna nie są wchłaniane przez organizm) – może to pomóc w leczeniu lub zapobieganiu nadwagi/otyłości.

Większość pokarmów o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego jest bardzo zdrowa z innych powodów. Weźmy na przykład owoce, warzywa i całe ziarna; są one bogate w błonnik, ale także w witaminy i inne niezbędne składniki odżywcze. Innymi słowy, spożywanie diety bogatej w błonnik pokarmowy chroni zdrowie zarówno poprzez spożycie błonnika, jak i innych niezbędnych składników odżywczych.